Co-Working Nedir ?

Coworking ya da ortak çalışma alanları, farklı şirketlerden çalışanların bir ofis alanını paylaştığı, ekipman, kamu hizmetleri, resepsiyon ve depolama gibi hizmetleri, ortak altyapının kullanımı yoluyla elde ettiği, maliyet tasarrufu ve kolaylık sağlayan esnek çalışma alanları olarak tanımlanıyor. Ortak çalışma alanları, geleneksel bir ofiste bulacağınız olanakların aynısını ve çok daha fazlasını sunan çalışma alanlarını oluşturuyor. Coworking çalışma alanlarının önemli bir farklılığı, uzun vadeli bir kira sözleşmesi imzalamak gerektirmeyen esnekliği oluyor. Ortak ofis alanlarında her zaman WiFi, yazıcı, genellikle konferans odası gibi temel unsurları mutlaka içeriyor. Ayrıca, çay, kahve ve atıştırmalıkların yer aldığı ortak ofisler de bulunuyor.

Üretken ve işbirliği için alan açan tasarıma sahip ortak çalışma alanları, geleneksel ofislerin izole yapısı ve kurumsal kısıtlamaları olmadan bir topluluğa ait olmanın avantajını da sağlıyor. Bağımsız çalışan, bununla birlikte, aynı yerde birlikte çalışmaya değer veren insanlarla bir arada olmanın yarattığı sinerjiye alan açıyor. 

Türkiye’de Co-Working

Türkiye’nin her yerinde yenilikçi ortak çalışma mekanları ortaya çıkıyor. Bodrum gibi popüler tatil yerleri de dahil olmak üzere 200’ü geçkin ortak çalışma alanları kurulmaya başlandı

Uzaktan veya dijital bir göçebe olarak çalışmak dünyanın çoğu için bir yaşam biçimi haline geldi, ancak özellikle Türkiye’de bir trend olarak hızla gelişiyor. Birçok nomad, Türkiye’nin muhteşem ortak çalışma alanlarını ofisleri olarak benimsemiş ve onlara yurtdışında ortak çalışma deneyiminin keyfini çıkarma şansı vermiştir.

Bodrum’da Co-Working

Bodrum’un eşsiz doğası ve manzarası Türkiye’deki ve Türkiye’ye gelmek isteyen dijital göçebeler için bulunmaz bir nimet haline geldi.Bodrum özellikle yabancı dijital göçebelerin çokça bulunduğu bir nomad merkezi olarak dünyada konumlanıyor. Bunun yanı sıra  Bodrum; Arjantinli, İngiliz, Alman ve Hollandalılar için adeta bir nomad limanı haline gelmiştir. Türkiye aynı zamanda cana yakın ve misafirperver tavırlarıyla bilinir, bu yüzden yabancı ve yerli dijital göçebeler çalışırken daha enerjik, huzurlu ve odaklı çalıştıklarını belirtmişlerdir.

Bodrum’daki ortak Çalışma Alanları ve Avantajları

Bodrum’un ortak çalışma alanları, geniş hizmet yelpazesi ile bir ofiste ihtiyaç duyulan her şeyi üyelerine sunar. Yazıcı, IT destek, UPS ile kesintisiz elektrik, hijyenin maksimum tutulduğu sağlıklı çalışma ortamları ve asistan desteği ile sürekli profesyonel imkanları ulaşabilir kılar. Bodrum’daki Co-working alanlarında kendinizi bir komüniteye dahil ederek, önemli olma ve destek alma hissini daima hissedersiniz. Farklı iş kültürlerinden ve kariyer noktalarından gelen, dijital göçebeler ile bir arada Bodrum’un paylaşımlı ofis alanını kullanırken, yetenekli insanlardan fikirsel destek ve tavsiye alarak kendi yolunuzu aydınlatabilirsiniz. Özellikle bu noktada evden çalışan, esnek iş saatleri olan kişiler, verimsiz iş rutinlerinden ve yalnızlıktan kaçınmak için mükemmel bir sosyal komünitenin içerisinde yaratıcılığını doyasıya kullanırlar. Yalnız çalışmayan ve birtakım olarak projeler üreten çalışanlar için ise ortak çalışma alanları tam donanımlı bir buluşma yeridir. Projeleri geliştirmek için gerekli olan tüm araçlara ve konfora ortak çalışma alanlarında erişen bu takım arkadaşları aynı zamanda geliştirmekte oldukları projeler için farklı iş kollarından üyeler ile sosyalleşme ve ait oldukları komüniteyi geliştirme fırsatı yakalarlar. Bodrum’daki ortak çalışma alanları hem yalnız çalışanlar hem de bir ekip olarak çalışanlar için oldukça cazip olmakla beraber yeni iş fikirlerin doğması için de gerekli olan tüm ilhamı komünitesi içinde barındırmaktadır.

Ortak çalışma alanlarında ortaya çıkan yoğun sosyal etkileşim, güçlü network ve eksik alanların giderilmesi yaratıcılık, beklenmedik anda gerçekleşen hoş tesadüfler, inovatif ve gelişmiş iş modelleri için potansiyel oluşturuyor. Tüm bu fırsatlar ve ulaşılabilir imkanlar, kişinin tüm konforunun en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü ortak çalışma alanları bir adım uzağınızda olabilir. Ortak çalışma alanı İstanbul’da oldukça yoğunlaşırken, Bodrum’da da popülerleşmeye devam ediyor.