Türkiye dijital göçebeler için yeni destinasyon haline geliyor.

Dijital göçebeler, ‘Türkiye’nin yeni ‘düşük yaşam maliyetinden’ yararlanıyor.

Türkiye;, özellikle pandemi sırasında diğer ülkelerin aksine sınırlarını açık tuttuğu için bağımsız çalışanlar için cazip bir destinasyon haline geldi.

2020’de Covid-19 seyahat kolaylığını etkilemeye başladığında, birçok dijital göçebenin Türkiye’yi ilk kez ziyaret etmesi ise bu süreçteki belirleyici bir faktördü.

Konumdan bağımsız uzaktan çalışanlar, serbest çalışanlar ve her yerden çalışabilen girişimciler için moda olan bir terim olan dijital göçebeler, internet bağlantısı olduğu sürece istedikleri yere gitmeye alışmışlardır. Bir sonraki varış noktasına taşınmadan önce bir ülkede birkaç ay geçirmek basit ve anlaşılırdı, ta ki seyahat kısıtlamalarını ortadan kaldırmak, çok az ülkenin salgın boyunca açık sınırları korumasını sağlayana kadar.

Avrupa, 2020’nin büyük bölümünde Avrupalı ​​olmayanlara açık bir şekilde kapalıydı, ancak Türkiye son iki yıldır dünyanın her yerinden herhangi bir kısıtlama olmaksızın ziyaretçi kabul etmektedir.

Dijital göçebe çevrelerde sıklıkla “geoarbitraj” terimini duyacaksınız. Tim Ferris’in ikonik 2007 kitabı The 4-Hour Workweek’te tanıtılan bir fikir, jeoarbitrajdan yararlanmanın, evde aynı gelir seviyesini korurken daha düşük yaşam maliyeti olan bir yere taşınmak anlamına geldiğidir. Uzaktan çalışabilmek, bunu yalnızca değerli kılmakla kalmaz, aynı zamanda gerçekleştirmeyi de kolaylaştırır, tek gereksinim sabit bir internet bağlantısıdır.

ABD’de ayda 1.000 dolarla veya Batı Avrupa’da ayda 1.000 avroyla zar zor geçiniyor olsanız da, bunların yüksek meblağlar olarak kabul edildiği ve uzaktan çalışarak Batılı ücretler kazananların, daha iyi bir yaşam tarzı elde etmelerine izin veren birçok ülke var.

 Bir dolar kadar düşük bir fiyata yemek yiyebilir ve bir veya iki aylık uzun süreli konaklamalar için rezervasyon yaptırmak, pandemi nedeniyle turist sayısı azaldığından özellikle iyi bir değerdi.

Sonbahar yaklaşırken yeni bir dijital göçebe grubu Türkiye’ye gelecek. Pek çoğu, Türkiye’nin basitleştirilmiş uzun vadeli ikamet programı olan ikametten, yani neredeyse herkesin ülkede bir yıl boyunca kalmasını sağlayan ucuz ve uzatılabilir bir oturma izninden yararlanacak. Ücretsiz internete sahip çalışma alanları, kahvehaneler ve çay dükkanları her yere yayılmış, bu nedenle çalışacak bir yer bulmak sorun olmayacaktır.

Dijital Göçebeler Neden Bodrum’u Tercih Etmeli?

Uzaktan çalışmak 2022’de her ne kadar popüler hale gelse de dijital göçebeler önceki zamanlarda özellikle Türkiye’de yeni bir destinasyon arıyordu. 

Bodrum nomadler için popüler bir konuma geldi ama neden?

Öncelikle Bodrum’un eşsiz doğası ve manzaraları dijital göçebeler için önemli bir husustu. Çalışırken rahat ve huzurlu bir ortama sahip olmak isteyen göçebeler Cennet Koyu, Akyarlar, Gümbet ,Türkbükü gibi hem otantik hem de metropol yerleri tercih ediyorlar. İkinci olarak ise kıyı kesimindeki il ve ilçeler arasında Bodrum hem ticari hem de turistik açıdan kendini kanıtlamış ve gelişmiş alt yapısı sayesinde dijital göçebeler için vazgeçilmez bir hale geldi.